Strávili jste včerejší večer na firemním večírku a dnes ráno si nejste jistí, zda můžete s klidným svědomím vyrazit do práce, aniž by vás zastavila policejní hlídka s vybídkou, abyste se podrobili dechové zkoušce? Právě vám by život mohl usnadnit alkohol tester. Jeho použití není nikterak složité a odpověď ohledně množství alkoholu v krvi se dozvíte během několika málo okamžiků. Na následujících řádcích vám představíme, jak alkohol testery fungují, na jaké faktory si při jejich výběru dát pozor i s jakými typy se můžete na trhu setkat.

Jaký alkohol tester vybrat? Podívejte se na naší recenzi alkohol testerů.

Jak funguje alkohol tester?

Jak už bylo zmíněno výše, dopady alkoholu na sobě pociťujeme po jeho vstřebání do krve, které u každého z nás trvá individuálně dlouhou dobu. A právě díky onomu postupnému vstřebávání, lze následně zjistit procentuální zastoupení alkoholu v krvi, které můžete znát i pod názvem koncentrace alkoholu v krvi. Výši koncentrace lze zjistit pomocí dvou různých způsobů – odběrem vzorku krve (invazivně) či odběrem dechu, slin či moči (neinvazivně).

Invazivní testování je obvykle prováděno ve zdravotnických zařízeních, kde je odebraný vzorek dále podroben bližšímu zkoumání v laboratořích. Oproti tomu neinvazivní testování je prováděno spíše pracovníky Policie ČR, neboť je možné provést jej v terénu. Nejvyužívanějším typem neinvazivního testování je dechová zkouška, která je levná i rychlá zároveň. A právě dechovou zkoušku lze provést pomocí alkohol testeru.

Možná se ptáte, jak se obsah alkoholu v dechu přepočítá na onu koncentraci alkoholu v krvi. Při pohybu vzduchu dovnitř a ven prostřednictvím dýchací soustavy, dochází k neustálému mísení vdechovaného a vydechovaného vzduchu. Vdechnutý vzduch je nosem dále veden do průdušnic, jež se rozbíhají do dvou trubic známých jako průdušky, ze kterých vzduch vede do plic. Plíce obsahují miliony tzv. alveolů, které jsou obklopeny jemnou sítí kapilárních cév, v nichž dochází k výměně chemických látek, a tudíž i těch obsažených v alkoholu.

Jaké faktory jsou důležité při výběru alkohol testeru?

Při výběru přístroje na měření alkoholu v dechu je zapotřebí vzít v úvahu několik stěžejních faktorů.

Prvním z nich je přesnost měření, která často souvisí s celkovou cenou alkohol testeru. Tudíž pokud vám skutečně záleží na přesnosti, uděláte lépe, když si za alhokol tester připlatíte. Vysokou přesnost odhalíte při bližším prozkoumání jednotlivých parametrů přístroje. Patří mezi ně schopnost detekovat nejen dobu výdechu, ale také jeho sílu. Většina z nás je schopna bez problémů „foukat“ stejnoměrně po dobu kolem čtyř sekund.

Dalším důležitým parametrem je, zda alkohol tester obsahuje tzv. náustek, jenž minimalizuje vliv vnějšího vzduchu. Pro kvalitní přístroj by měl být náustek samozřejmostí, neboť značně ovlivňuje konečnou přesnost měření.
Posledním podstatným faktorem při výběru alkohol testeru je možnost tzv. kalibrace, jež spočívá v automatickém naprogramování interního softwaru tak, aby stále dokázal s vysokou přesností měřit výši alkoholu v dechu.

S jakými typy alkohol testerů se můžeme na trhu setkat?

Obecně se můžeme setkat se čtyřmi základními typy přístrojů, které se liší v používaných technologiích, sloužících k měření. Patří mezi ně polovodičové modely, modely s palivovými články, modely s infračerveným zářením a modely využívající plynovou chromatografii.

S přístroji využívající polovodičovou architekturu se setkáte nejčastěji, neboť jejich výroba je vcelku levnou záležitostí. Vždy proto dbejte na faktory popsané výše. Osobně vám doporučujeme pořídit si takový alkohol tester, který s vysokou přesností dokáže změřit míru alkoholu v krvi.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]